NAR

BAHÇEMİZ

BAHÇEMİZ

Mezopotamya’nın bereketli toprakları Harran Ovası’nda, 60 dekara yayılan nar bahçemizde, iyi tarım felsefesini benimseyerek, özenle yetiştirdiğimiz 4bin nar ağacımız her sonbaharda bize lezzetli narlar hediye ediyor.

Punica’nın harmanını oluşturan Hicaz, Devedişi, Katırbaşı çeşitleri ile yerel yabani narların kupajı üretim tesisinden önce bahçemizde başlıyor. Çünkü ağaçlarımız çiçek açıp bahçe tozlanma aşamasına geldiğinde, ağaçtan ağaca dolaşan arılar vasıtasıyla meyvelerimiz henüz çiçekken birbirine karışmaya başlıyor. Punica Nar Bahçesi teruarının en özgün özelliklerinden biri de bu. Doğanın başlattığı bu kupaja biz de üretim tesisinde devam ediyoruz.

Ağaçlarımızın yapraklarını döküp uykuya yatmalarından filizlenmeye, çiçeklenmeden tozlanmaya ve hasada kadar bahçenin tüm aşamalarının bakımı nar ekşimizde hedeflediğimiz lezzet kalitesi gözetilerek yapılıyor.

Hasadımız, alışılagelen şekilde dallardan sıyırma usulüyle yapılmıyor. Narlarımızın her biri elle, özel makaslar aracılığıyla, ağaçlarımızı strese sokmadan toplanıyor. Birinci kalite narlarımız Punica’ya dönüşmek üzere üretim tesisine doğru yola çıkıyor. Genelde meyve suyu ve nar ekşisi yapımında kullanılan daha düşük kaliteli narlar ise Punica Nar Bahçesi’nde tekrar ağaçlarını beslemek üzere toprağa karıştırılıyor, gübre oluyor…