PUNICA

PUNICA'nın ALAMETİFARİKASI

  • Butik üretim, Tek bahçe, Sürdürülebilir Kalite
  • Bahçeden sofraya her aşamada tek çiftçi
  • 3 çeşit narın harmanıyla lezzet dengesi
  • Üretimde “Gelenek” ve “Bilim” yan yana
  • Kanserojen HMF üremesine izin vermeyen yöntem
  • ABD ve Avrupa gıda standartlarına uygun ürün
 

Çiftçiliği, aile geleneği olarak miras alan ziraat mühendisi Mehmet Girgin’in kurduğu bir hayalin vücut bulması Punica-Sadece Nar... 

Tarih boyunca tüm Mezopotamya mutfaklarında itibarlı bir yeri olan gastronomik değerimiz nar ekşisinin dünya standartlarında üretilmesi ve sunulması üzerine bir hayal... Bunun için:

 -Fidanlarını tek tek seçtiğimiz, İyi Tarım Uygulamaları ile bizzat bakıp büyüttüğümüz 4bin ağacımız var. Nar ekşimizi sadece kendi bahçemizdeki narlardan üretiyoruz. Punica’nın içinde Sadece Nar var ve sadece kendi narlarımız var. Her yıl sınırlı miktarda üretebilmeklebirlikte, bu bize kalitede sürdürülebilirlik sağlıyor. 

Yıllar önce kızımız için ürettiğimiz nar ekşisinin aynısını şişeleyerek, sofranıza taşıyabiliyoruz.

- Bahçemizde üç farklı çeşit nar ağacımız var. Hicaz narı ile Urfa’ya özgü, Devedişi ve Katırbaşı çeşitlerini, her yıl aynı oranla tatlı ve ekşinin ideal dengesine göre harmanlıyoruz. Bahçemizdeki yerel yabani narlar da, bir yemeğin baharatı gibi küçük bir oranda bu harmana dahil olup lezzeti arttırıyorlar.

- Punica, bahçemizdeki birinci kalite meyvelerden üretiliyor. Nar ekşisi üretiminde alışılagelen ikinci kalite narları biz; ağaçlarımızı beslemek üzere toprağa karıştırıyor ve gübre yapıyoruz.

- Her zaman gastronomik geleneklerimiz rehberimiz oluyor. Bununla birlikte, yüzümüz bilime dönük. Urfa’nın meşhur güneşinde gün ışığıyla, kaynatılmadan üretilen nar ekşisini biz de üretim tesisinde vakumlu ortamda, düşük ısıda üretiyoruz. Böylece nar meyvesinin içindeki şeker yanmıyor ve HMF adlı kanserojen madde üremiyor. Bu da nar ekşimizi Avrupa ve ABD gıda standartlarına uygun üretmemizi sağlıyor. 

- Punica’da meyvelerimizin zarından kabuğuna, çekirdeğine kadar tüm katmanlarını hissedersiniz. Çünkü nara antioksidan özelliğini veren bu bölümlerinden de vazgeçmiyor, belli oranda nar ekşimize dahil ediyoruz.

Bizim sınırlı miktardaki butik üretimimiz elbette, nar ekşisini dünya mutfaklarına tanıtma ve taşıma yolunda sadece küçük bir adım. Ancak ülkemizin bir değerine sahip çıkmak ve hak ettiği şekilde üretmek de bizim için gurur kaynağı...